Floral

انبر قفلی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

در دسته بندی ابزار،انبر قفلی در دسته بندی انبرآلات،ابزار دستی قرار می گیرد.فک های انبرقفلی به شکلی طراحی شده اند که بعد از قرار گرفتن بر روی هم امکان قفل شدن و ثابت شدن دارند.از انبر قفلی برای نگه داری قطعات و پیچاندن پیچ هایی که آچارها قادر به چرخاندن آن ها نیستند،استفاده می شود و این به دلیل قابلیت تنظیم فاصله بین دو فک می باشد.در واقع انبر قفلی می تواند به عنوان انبردست،گیره،آچار لوله گیر،آچار و... استفاده شود.یکی از فک های انبر قفلی ثابت و دیگری متحرک می باشد.دسته های انبر قفلی مانند تمامی انبرها قرار می گیرد و به شکل دو دسته می باشد،یک دسته متحرک و یک دسته ثابت است،وبر روی یک دسته پیچ تنظیم فاصله بین فک ها (دهانه) قرار دارد و روی دسته دیگر یک گیره برای قفل کردن و یا باز کردن فک ها قرار دارد.به وسیله پیچ تنظیم می توان میزان سفت یا شل شدن فک ها به دور قطعه را تنظیم کرد.

انبر قفلی سرعت بالایی در عملکرد دارد و به همین دلیل یک انتخاب مطمئن و سریع برای باز و بسته کردن پیچ ها و نگه داشتن قطعات می باشد.همچنین انبر قفلی می تواند نیروی گشتاور بالایی ایجاد کند.سایزبندی انبر قفلی ها بر اساس اینچ می باشد،و این سایزبندی نشان دهنده طول انبر قفلی است.

انبر قفلی می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد و برهمین اساس دارای دسته بندی متنوع.

برای نگهداری قطعاتی که سطح صاف دارند از نوعی انبر قفلی استفاده می شود که دارای فک هایی به شکل تخت و با مقطع مستطیل هستند که به انبر قفلی دهانه صاف شناخته می شود.

اگر قطعاتی که می خواهید با انبر قفلی نگه دارید،دارای سطح دایره ای شکل باشد،مانند پیچ و مهره و لوله ها از انبر قفلی دهانه خم استفاده می شود.انبر قفلی دهانه بزرگ نیز هست که برای سطوح و قطعات(مانند لوله ها) دایره ای با قطر زیاد استفاده می شوند.

مدل دیگری از انبر قفلی دارای یک فک دایره ای و یک فک صاف می باشد و در واقع ترکیبی از دو نوع بالاست و برای قطعات تخت و دایره ای کاربرد دارد،اما به استقامت و محکمی هر مدل به صورت جدا نیست و می تواند خطا داشته باشد.این نوع انبر قفلی به انبر قفلی دهانه V معروف است.

در فضاهای باریک و تنگ از انبر قفلی دم باریک دارای فک های باریک و بلند شبیه به دم باریک می باشد استفاده می شود.قدرت این نوع انبر قفلی زیاد نیست.از این نوع انبر قفلی برای خم کردن لوله های مسی نیز استفاده می شود.

یک انبر قفلی با نام انبر قفلی دماغه طوطی نیز هست که برای پیچ و مهره و قطعات با شکل های غیر معمول استفاده می شود.

انبر قفلی C شکل در جوشکاری به عنوان گیره و برای نگه داشتن قطعات کنار هم قرار می گیرد.البته نوعی انبر قفلی جوشکاری نیز می باشد که می توان قطعات را برای جوشکاری به وسیله آن محکم نگه داشت.

انبر قفلی زنجیری نیز که فک آن به صورت زنجیر می باشد و برای قطعات با شکل غیر رایج استفاده می شود.

انبر قفلی مهره گیر نیز برای پیچ و مهره های شش گوش کاربرد دارد.

انبر فیلتر بازکن نیز در تعویض فیلترهای روغن در مکانیکی ها کاربرد دارد.البته از انبر قفلی زنجیری نیز می توان برای اینکار استفاده کرد.

اگر می خواهید یک انبر قفلی خریداری کنید حتما انبر قفلی ای انتخاب کنید که جنس بدنه آن از کروم وانادیوم باشد و قطعات آن به خصوص فنر موجود در پیچ تنظیم دارای کیفیت مناسب باشند.بهتر است دسته های انبر قفلی دارای روکش سیلیکون باشند تا خوش دست تر شوند،معمولا این روکش به رنگ قرمز می باشد.همیشه انبر قفلی را چند بار باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که فک ها به درستی روی هم قرار می گیرند.هیچ بخشی از بدنه نباید تیز باشد و به دست کاربر آسیب برساند.

برای کار با انبر قفلی با دهانه انبر قفلی را به وسیله پیچ تنظیم به صورت تقریبی باز کنید و دور قطعه مورد نظر قرار دهید،بعد با توجه به اندازه قطعه به وسیله پیچ تنظیم دهانه را باز تر و یا تنگ تر کنید تا کاملا به دور قطعه محکم شود.بعد گیره مربوط به قفل کن را فشار می دهیم تا فک ها به دور قطعه قفل شوند و دیگر حرکتی نداشته باشند.بعد از اتمام کار قفل فک ها را باز می کنیم و با پیچ تنظیم فک ها را باز می کنیم تا انبر از قطعه جدا شود.

نظرات

 
   
 
Captcha