Floral

چسب تفنگ حرارتی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری
کاربردهای مختلف جسب حرارتی

چسب حرارتی،همانطور که از نامش پیداست،چسبی است به شکل جامد و لوله ای شکل که در یک دستگاه به نام تفنگ چسب حرارتی قرار می گیرد،و به وسیله حرارت ایجاد شده در دستگاه،به مایع تبدیل می شود.به همین دلیل به آن چسب تفنگی نیز گفته می شود.چسب حرارتی سریعا بعد از خروج از سری تفنگ چسب و رسیدن به سطح سرد و خشک می شود.چسب های حرارتی قابلیت چسباندن چوب،پلاستیک،کاغذ،سرامیک،شیشه،سنگ،پارچه،فلزو... را دارند.چسب حرارتی برای آب بندی و درزگیری نیز به کار می رود.در ماکت سازی و مدل سازی نیز می تواند بسیار کاربردی باشد.چسب حرارتی این قابلیت را دارد تا یک اتصال محکم و بی نقص را برای کاربر ایجاد کند و در عین حال برای جداشدن نیز بدون دردسر و آسیب رساندن به سطح این کار انجام می شود.

بهترین نوع تفنگ چسب حرارتی،برقی می باشد.اما در مدل های شارژی نیز در بازار یافت می شود.اغلب دستگاه های تفنگ چسب حرارتی،دارای یک پایه برای قرار دادن دستگاه به حالت آماده به کار می باشد.

چسب حرارتی در کارهای هنری،چوبی،تزئینی و... کاربرد دارد.اما به این نکته توجه کنید که چسب حرارتی فقط نقش اتصال ندارد و به وسیله آن می توانید کارهای زیاد و خلاقانه ای انجام دهید.مهم ترین شاخصه چسب حرارتی بعد از خشک شدن و سرد شدن سریع،بی رنگ بودن آن می باشد.این نوع چسب به خصوص برای کارهای هنری و کاردستی های کوکان کاربرد بسیار دارد.

شیوه کارکرد دستگاه تفنگ چسب آکواریوم به این شیوه است که،چسب جامد و استوانه ای شکل را در محل مخصوص روی دستگاه تفنگ چسب قرار می دهیم،سپس دستگاه را به برق متصل می کنیم،بعد از داغ شدن قطعه حرارتی دستگاه،شاسی مربوطه را فشار دهید تا چسب جامد تبدیل به مایع شود و از سری تفنگ چسب بیرون بیاید.در ادامه به چندین کار مختلف که می تواند به وسیله چسب حرارتی انجام داد،اشاره می کنیم.

 • برای اینکه بتوانید عکس،کاغذ،تابلوهای سبک و... را به دیوار نصب کنید بدون اینکه به سطح دیوار آسیب برسد،چسب حرارتی بهترین انتخاب است.برای این کار باید چسب نواری مخصوص رنگ دیوار تهیه کنید و به دیوار بچسبانید سپس چسب حرارتی را روی آن قرار دهید و قطعه مورد نظر را روی آن بگذارید.برای جدا کردن نیز کافی است چسب نواری مخصوص دیوار را بکنید.

 • غالبا دو قطعه چوب به وسیله چسب چوب هم وصل می شوند،اما چسب چوب زمان زیادی برای خشک شدن نیاز دارد.برای کاهش این زمان می توانید دو قطعه را از وسط با چسب حرارتی و در اطراف با چسب چوب به هم بچسبانید.این کار زمان خشک شدن چسب چوب را کاهش می دهد.

 • برای جلوگیری از سر خوردن و حرکت قالیچه،فرش،پادری و... می توانید در دو سمت آن ها کمی چسب حرارتی بزنید و آن ها را ثابت نگه دارید.

 • می توانید برای سر خوردن دمپایی در کف حمام یا سرویس های بهداشتی نیز،کف آن ها را با چسب حراتی در چندین نقطه پر کنید تا به صورت استپ عمل کند و مانع از لیز خوردن شود.

 • برای اینکه قاب نصب شده روی دیوار حرکت نکند و فاصله مناسبی با دیوار داشته باشد می توانید در دو گوشه پایینی آن چسب حرارتی بزنید تا به دیوار محکم شوند.

 • برای وصل کردن ریسه های چراغ و نوارهای  LEDبه دیوار می توانید از چسب حرارتی در چندین نقطه استفاده کنید.

 • برای علامت گذاری روی سطوح برای برش و یا طرح مورد نظر کی توانید به جای خودکار یا ماژیک که دردسر پاک کردن دارد،از چسب حرارتی استفاده کنید.

 • می توانید لامپ های کوچک،قطعات کوچک و وسایل مختلف را با پوشاندن کامل به وسیله چسب حرارتی ضد آب کنید،فقط دقت داشته باشید که کاملا پوشانده شود.

 • بسیاری از برق کارها در محل اتصال سیم از چسب حرارتی استفاده می کنند و برای جداسازی نیز از کمی الکل در لبه ها استفاده می شود.

 • گاهی می توانید برای سرگرمی کودکان کف کفش های بدون استفاده آن ها تعدادی سکه پول را به وسیله چسب حرارتی بچسبانید و اجازه دهید تا از صدای ایجاد شده لذت ببرند.

 • برای استفاده بهینه از اسباب بازی های کودکان که در حمام استفاده می شوند و برای اینکه آب وارد آن ها نشود تا بوی بدی به خود بگیرند،سوراخ ها و درزهای موجود روی اسباب بازی را با چسب حرارتی بپوشانید.

 • برای ساختن وسایل تزئینی برای کودکان نیز می توانید از چسب حرارتی استفاده کنید.

 • برای درست کردن کاردستی،کارت پستال و... نیز می توانید با چسب حرارتی ایده هایی داشته باشید.برای مثال می توانید یک سطح شیشه ای یا طلقی شکل را قرار دهید و با چسب حرارتی به صورت نقطه ای روی آن نقاطی ایجاد کنید.بعد اجازه دهید آن ها خشک شود.سپس آن ها را از سطح جدا کنید و با لاک ناخن یا رنگ اکریلیک آن ها را رنگ کنید.

 • شما می توانید روی سطوح شیشه ای،فلزی یا چوبی مختلف،طرح خاص و مورد نظر خود را روی سطح به وسیله چسب حرارتی بکشید و بعد از خشک شدن می توانید با رنگ اکرلیک و یا گاها اسپری رنگ آن ها را رنگ آمیزی کنید.

 • برخی از جالباسی ها به شکلی ساخته شده اند که قسمتی برای گیر انداختن لباس روی آن ها نیست و باعث لیز خوردن و افتادن لباس می شود.برای جلوگیری از این موضوع روی دو طرف جالباسی را به شکل یک خط با چسب حرارتی بکشید.

 • برای کوچک کردن سایز انگشتر نیز می توانید یک لایه نازک را روی لبه داخلی آن بکشید.

 • از چسب حرارتی به عنوان ضربه گیر در کمد و کابینت نیز می توان استفاده کرد.

از آن جایی که چسب حرارتی بسیار کاربردی است و ممکن است در سفر نیز به کارتان بیاید،می توانید کمی چسب حرارتی زیر قسمت حرارتی کبریت بریزید و آن را نگهداری کنید.سپس در زمان نیاز به استفاده از آن کبریت را روشن کنید و اجازه دهید تا چسب به صورت مایع روی سطح مورد نظر چکانده شود.

برای داشتن تفنگ چسب با طول عمر مناسب و بالا دقت کنید که همیشه از چسب مرغوب و متناسب با دستگاه استفاده کنید و از چسب معمولی برای پرکردن دستگاه استفاده نکنید.همیشه نازل خروجی چسب روی دستگاه را تمیز نگه دارید.گاهی ممکن است مقداری چسب روی آن بماند،برای از بین بردن آن اجازه دهید دستگاه بدون وجود چسب استوانه ای در آن روشن شود،بعد چسب سر نازل به حالت مایع دربیاید و بعد با استفاده از یک فویل آلومینیومی آن را تمیز کنید.بهتر است بدنه دستگاه را نیز تمیز نگه دارید.سیم برق دستگاه را نیز محافظت کنید و مراقب باشید تا دچار پارگی و کشیدگی نشود.

نظرات

 
   
 
Captcha