Floral

ابزار آهنگری

معرفی به دوستان اشتراک گذاری
ابزارآلات مورد نیاز برای آهنگری

آهنگری یکی از حرفه هایی است که در آن ساخت و ساز سازه های فلزی،از سازه های بزرگ مانند نرده،حفاظ و... تا سازه های کوچک تر مانند صندلی صورت می گیرد.در آهنگری با آهن سرو کار داریم بنابراین باید ابزاری مناسب برای برش،پرداخت و... برای آهن داشته باشیم.قطعات آهن به شکل های مختلفی در آهنگری استفاده می شوند،نبشی،قوطی،پروفیل و... اشکال مختلف آهن برای کار در حرفه آهنگری می باشد.برای ساخت هرگونه سازه فلزی،ابتدا باید آهن بریدی شود،سپس قطعات به شکل مورد نظر اتصال داده شوند و در نهایت پرداخت لازم روی قطعه و سازه انجام شود.برای هرکدام از این کارها نیاز به یک سری از ابزارآلات دارید.

برای برش ساده آهن آلات از اره آهن بر دستی استفاده می شود.نکته مهم درباره اره آهن بر،تیغ اره آهن بر می باشد که به علت شکسته شدن در حین کار نیاز به تعویض پیدا می کند.به همین دلیل انتخاب تیغه با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

ابزارآلات تاسیساتی رونیکس

برای برش پروفیل های توپر و تو خالی و پروفیل ها با مقاطع مختلف،از دستگاه پروفیل بر استفاده می شود.از پروفیل ها برای ساختن در و پنجره ها استفاده می شود،به همین دلیل اگر قصد ساخت در و پنجره دارید و نیاز به برش قطعات پروفیل دارد،حتما باید یک دستگاه پروفیل بر داشته باشید.صفحه برش پروفیل،صفحه پروفیل بر،نیز در این دستگاه مهم و کاربردی می باشد.

انواع پروفیل برهای رونیکس

یکی دیگر از ابزارهای برش در آهنگری دسته برش هواست،که برش را به شیوه پلاسما انجام می دهد.شیوه کار با دسته برش به این شیوه است که آهن یا هر فلز رسانای دیگر برای برش ابتدا حرارت داده و قرمز می شود و سپس با فشار گاز دسته برش،برش قطعه انجام می شود.

حالا باید قطعات را متناسب با شکل سازه به هم متصل کنید،برای این کار باید یا قطعات به هم جوش داده شوند و یا به هم پیچ شوند.بنابراین برای اتصال قطعات به دستگاه اینورتر جوشکاری و دریل برقی و یا دریل پیچ گوشتی نیاز دارید.

ابزار جوشکاری رونیکس

بخش نهایی پرداخت کار است.برای این کار از دستگاه های فرز آهنگری استفاده می شود.البته با توجه به صفحه نصب شده روی دستگاه فرز می تواند از آن برای برش نیز استفاده کرد.صفحات برش و ساب قابلیت نصب بر روی فرزآهنگری را دارند.

انواع فرز و مینی فرز رونیکس

برای برش،جوش و پرداخت آهن به یک سری ابزارهای کمکی نیز نیاز داریم.یکی از آن ها سندان می باشد که یک پایه چدنی یا فولادی است که قطعه کار روی آن قرار می گیرد و کار با آهن و فلزات را راحت تر می کند.در واقع سندان را می توان یک میز کار آهنگری معرفی کرد.

برای نگهداری قطعات آهن حین کار آهنگری نیاز به یک انبر دارید.انبرهای مختلفی با شکل سری مختلف برای نگه داشتن قطعات داریم.

داشتن یک چکش نیز هنگام شکل دادن به قطعات آهن کاربرد دارد.

نظرات

 
   
 
Captcha