Floral

راه اندازی کمپرسور باد

معرفی به دوستان اشتراک گذاری
چگونگی راه اندازی دستگاه کمپرسور باد

کمپرسور باد،یک دستگاه پر کاربرد می باشد که با ایجاد نیروی باد و فشار زیاد،قدرت زیادی برای دستگاه های متصل به آن فراهم می کند.کمپرسور باد برای راه اندازی بسیاری از ابزارآلات بادی مانند میخکوب و منگنه کوب،پیستوله های بادی،بادپاش و... کاربرد دارد.راه اندازی کمپرسور ساده است ولی در عین سادگی قبل از راه اندازی کامل باید حتما یک سری بررسی های فنی روی آن ها انجام شود.راه اندازی کمپرسور در چند عبارت ساده به شرح زیر است:اتصال شلنگ فنری به کمپرسور به وسیله اتصالات مربوطه،اتصال کمپرسور به برق،تنظیم فشار باد خروجی متناسب با ابزاری که به وسیله کمپرسور کار می کند.

اما این کار ساده مستلزم یک سری پیش زمینه ها می باشد تا دستگاه کمپرسور عملکرد خوبی داشته باشد.

حالا به طور مشروح بیان می کنیم که کدام یک از قسمت های کمپرسور نیاز به بررسی دارند.

برای شروع به کار کمپرسور را روی یک سطح صاف و در فضایی با کم ترین میزان آلودگی می باشد.محیط هم نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد.همچنین از کمپرسور در فضاهای کاملا سرپوشیده قرار ندهید.تهویه هوا در اطراف کمپرسور نکته بسیار مهمی می باشد.

یکی از مهم ترین بخش ها در کمپرسور سیستم روغن رسانی دستگاه می باشد چرا که این سیستم از اصطلاک قطعات دستگاه جلوگیری می کند و قطعات را روانکاری می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.برای این موضوع باید قبل از شروع به کار با کمپرسور،میزان روغن موجود را با استفاده از نشانگر روغن در دستگاه بررسی کنید و مطمئن شوید که حداقل میزان روغن مورد نیاز در سیستم موجود باشد.معمولا باید نصف مخزن از روغن پر باشد.در صورت کم بودن روغن،محفظه روغن را به میزان لازم با روغن مناسب وتمیز پر کنید.حالا شاید برای شما این سوال پیش بیاید که اگر دستگاه بدون روغن کار کند چه اتفاقی می افتد،در این حالت موتور دستگاه گیرپاژ می کند و دیگر کار نمی کند.معمولا سالی یک تا دوبار روغن دستگاه باید عوض شود.روغن نباید بیش از اندازه نیز باشدچون باعث لبریز شدن ازلوله روغن می شود.

حالا باید شلنگ فنری را به کمپرسور متصل کنید.به این نکته توجه کنید که برای کار با کمپرسور حتما باید از شلنگ فنری استفاده شود تا انعطاف پذیری لازم را داشته باشد.برای اتصال شلنگ فنری،باید کمپرسور را در یک سطح صاف و بدون شیب قرار دهید تا هم از سطح روغن مطمئن شوید هم اتصال صحیحی داشته باشید.شیر رگلاتور که مسی رنگ با یک سوراخ در میانش است،را که در بیش تر دستگاه ها در کنار گیج فشار هست را پیدا کنید و شلنگ را در این قسمت متصل کنید.اگر اتصال پیچی یا فشاری است،در هر صورت کاملا مستحکم باشد. حالا کمپرسور برای اتصال به ابزار بادی آماده است.برای این کار کافی است که سر دیگر شلنگ که آزاد است را به دستگاه بادی از طریق اتصال مربوطه متصل کنید.

حالا باید کمپرسور باد را به برق بزنید.اما حتما مطمئن باشید که دستگاه خاموش است و بعد کابل دستگاه را به پریز برق بزنید.در باره اتصال به برق بهتر است که اگر از نیاز به دور بودن از پریز برق باشد،دستگاه را از پریز دور نکنید و از سه راهی و کابل های اضافی استفاده نکنید و برای این کار از شلنگ فنری های بلند تر استفاده کنید.حتی می توانید چند شلنگ فنری را با کوپلینگ های مربوطه به هم متصل کنید. شلنگ های فنری با طول کم تر از 8 متر برای مصارف عمومی استفاده می شوند.

قبل از شروع به کار با دستگاه،کمپرسور را تست کنید.تست کمپرسور به این شیوه می باشد،شیر اطمینان که مسی رنگ و در کنار خروجی شلنگ است را باز کنید،اگر صدای خروج هوا را شنیدید یعنی دستگاه شما عملکرد درستی دارد.بعد از تست شیر اطمینان را دوباره حتما ببندید.

جدا از آمادگی دستگاه،شما نیز باید آمادگی انجام کار داشته باشید.بهتر است از دستکش،عینک و در ایده آل ترین حالت محافظ گوش استفاده کنید.پوشیدن لباس کار و محافظ چشم نیز ایده آل می باشد.

حالا کلید مربوط به روشن و خاموش دستگاه را روی حالت روشن بگذارید.فشار متناسب با ابزار بادی متصل به کمپرسور را تنظیم کنید و اجازه دهید تا فشار به فشار تنظیم شده برسد(از روی گیج فشار بزرگ)،زمانی که سوزن گیج ایستاد یعنی به فشار تنظیم شده رسیده است.بهتر است فشار خروجی چند بار از فشار مورد نظر کم تر تنظیم شود.فشار خروجی از روی گیج کوچک تر نمایش داده می شود.برای تنظیم این فشار باید شیر رگلاتور را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید  تا فشار کم شود و به میزان مورد نظر برسد.

فشار مربوط به ابزار بادی روی بدنه و در دفترچه راهنما بیان شده است.

ممکن است در حین کار،ابزار بادی متصل به کمپرسور از کار بیافتد،در این حالت گیج فشار را بررسی کنید و اجازه دهید تا مخزن دستگاه از هوا پر شود تا بتوانید با ابزار بادی خود کار کنید.

هر زمان کار با دستگاه تمام شد،آن را خاموش کنید و دستگاه را از برق بکشید.شیر تخلیه را که زیر مخزن قرار دارد  را باز کنید تا هوا و رطوبت مخزن بیرون بیاید.توجه کنید باز کردن شیر باید در جهت پادساعتگرد باشد.بعد از آن حتما شیر را ببندید و از محکم بودن آن مطمئن شوید.

در صورتی که از دستگاه کمپرسور به طور مداوم استفاده نمی کنید،حتما آن را از برق جدا کنید،شلنگ فنری را از آن جدا کنید،در دمای خشک و دمای مناسب نگه دارید.

نظرات

 
   
 
Captcha