Floral

رنده نجاری دستی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری
کاربرد رنده نجاری و انواع آن

نجاری یکی از حرفه ها و مشاغلی است که تنوع ابزار مورد استفاده در آن زیاد است.در این حرفه برای صاف کردن و هموار کردن و از بین بردن معایب به وجود آمده بر اثر خشک شدن سطح چوب و قطعات مورد استفاده در نجاری،از ابزاری به نام رنده نجاری استفاده می شود.رنده ها یا به صورت دستی استفاده می شوند،یا به صورت برقی.اما ما در این مطلب قصد داریم درباره رنده نجاری دستی صحبت کنیم.

اصطلاحاتی که نجاران برای معایب به وجود آمده استفاده می کنند و به وسیله رنده برطرف می شود شامل،کاسه و سینه،تابیدگی،فنجانی،لوزی و الماسی شدن،گونیا نبودن و... می باشد.

به طور کلی رنده های دستی یا از چوب ساخته می شوند که در اینصورت حتما باید از جنس چنار،ممرز و آزاد باشد،و یا فلزی هستند.رنده های فلزی کاربرد بیش تری دارند چرا که دقیق تر و مستحکم تر می باشند،تیغ رنده های آن ها قابل تنظیم است و طول عمر آن ها بالاتر می باشد.رنده نجاری چه فلزی باشد و چه چوبی دارای اجزایی می باشد که تفاوت در شکل آن ها،انواع رنده نجاری را ازهم جدا می کند.

  • بدنه رنده که سایر قسمت ها روی آن سوار است.
  • دسته کمکی یا پشتی بدنه که در انتهای بدنه قرار دارد و با دست راست کاربر هداست می شود.
  • شاخ رنده که به نام مشته نیز معروف است،دسته اصلی رنده می باشد و در مدل های چوبی باید از جنس چوب های مستحکمی مانند راش و چنار باشد.
  • تیغه رنده،که اصلی ترین کار تسطیح به وسیله آن انجام می شود.تیغه رنده از جنس فولاد می باشد و غالبا به شکل مستطیل هستند ولی با توجه به نوع رنده ممکن است متفاوت باشد.یک نکته در مورد تیغه رنده وجود دارد و آن زاویه قرارگیری تیغه نسبت به بدنه می باشد.هرچقدر تیغه نسبت به بدنه عمودتر باشد،پوشال وبراده چوب کم تری برداشته می شود و هرچه زاویه کم تر باشد و به اصطلاح خوابیده تر باشد پوشال بیش تری از سطح چوب برداشته می شود.
  • جز دیگر دهانه رنده است و قسمتی است که تیغه از آن بیرون می آید که در سه حالت گشاد،تنگ و صحیح در بازار هستند.دهانه های باریک برای رنده کاری ظریف،و دو مدل دیگر برای پوشال برداری بیش تر می باشد.
  • سایر اجزا که نقش اتصالات را دارند شامل دکمه ضربه،کف رنده،پیچ ثابت،گوه و پیچ تنظیم کننده کف رنده می باشد.

رنده ها همگی یک کار انجام می دهند و آن صاف کردن سطح می باشد اما با توجه به کارکرد انواع مختلفی دارند.

  • برخی رنده ها هستند که فقط سطح چوب را مسطح می کنند.در این دسته بندی رنده یک تیغ،رنده دو تیغ،رنده بلند،رنده پرداخت و رنده قاچی قرار می گیرند.

رنده یک تیغ:از رنده یک تیغ برای ناهمواری های کم و سطحی استفاده می شود و غالبا از این رنده بعد از رنده قاچی استفاده می شود.زاویه تیغه در این نوع رنده 45 درجه می باشد.

رنده دو تیغ،برای هموار کردن بهتر کار و در حالت نهایی می باشد.از رنده دو تیغ بعد از استفاده از رنده یک تیغ استفاده می شود.از این نوع رنده برای پوشال برداری ظریف استفاده می شود.

رنده بلند می تواند ناهمواری ها تا یک متر را تسطیح کند و به همین دلیل برای چوب ها با پستی و بلندی های چوب مناسب می باشد.رنده بلند در جایی که رنده های کوتاه کارآیی ندارند مناسب می باشند و در دو نوع فلزی و چوبی ساخته می شوند.طول بدنه این نوع رنده غالبا 60 سانتی متر می باشد.

رنده پرداخت،همانطور که از نام آن پیداست برای پرداخت نهایی کار استفاده می شود و بعد از استفاده از این رنده دیگر حتی کوچک ترین ناهمواری و ناصافی نباید روی آن باشد.زاویه تیغه در این نوع رنده 48 تا 50 درجه می باشد.

رنده قاچی به دلیل داشتن دهانه گشادتر نسبت به سایر رنده ها،پوشال برداری بیش تری انجام می دهد.تیغه این نوع رنده دارای پهنای 24 تا 33 میلی متری است و میزان بیرون آمدن تیغه از بدنه در رنده قاچی بیش تر از سایر رنده ها می باشد.

  • نوع دیگری از رنده ها هستند که برای شکل دادن به چوب و به وجود آوردن قوس در سطح چوب از آن ها استفاده می شود.رنده بال کبوتری،رنده کاسه و سینه و افراز نیز در این دسته بندی جای می گیرند.

رنده بال کبوتری برای تسطیح قوس های داخلی و خارجی،در مسیرهایی که کاسه و سینه شده و با رنده معمولی قابل پرداخت نیست،کاربردی می باشد.برای استفاده از این نوع رنده  فقط کافی است آن را با دو دست نگهدارید و روی کار حرکت دهید.

رنده کاسه و سینه برای پرداخت قسمت های مقعر و محدب استفاده می شود.به این نوع برجستگی و تورفتگی ها در نجاری کاسه و سینه می گویند به همین دلیل به این نوع رنده نیز کاسه و سینه می گویند.تیغه این نوع رنده طوری طراحی شده که حالت ارتجاعی دارد.

  • یک نوع دیگر رنده برای فرم دهی به قطعات اتصال و ایجاد شکاف در چوب استفاده می شود،که رنده های دوراهه،طرح فرنگ و کنشکاف از این نوع می باشند.

رنده دوراهه دو مدل دارد.یک مدل رنده بغل دوراهه ساده است که پهنای تیغه برابر با پهنای بدنه است.این نوع رنده برای اتصالات نیم و نیم و دوراهه کردن(پله دار کردن لبه ها) استفاده می شود.تیغه این نوع رنده  می تواند عرض 18 تا 30 میلی متر داشته باشد.عمق این نوع رنده قابل تنظیم می باشد.

نوع دیگر رنده  بغل دوراهه متغیر می باشد که کاملا فلزی می باشد و گونیای متحرک . تیغه قابل تنظیم دارد درنتیجه می توان عمق و عرض دوراهه را تنظیم کرد.این نوع رنده دوراهه آزادی عمل بیش تری نسبت به نوع ساده دارد.

رنده کنشکاف یا کنجشکاف برای به وجود آوردن شیار روی عرض یا ضخامت کار استفاده می شود.این نوع رنده،دارای عمق سنج،گونیای متغیر،تیغه در سایزهای مختلف می باشد.

یک نوع از رنده کنشکاف با نام رنده کنشکاف طرح فرنگ نیز در بازار موجود است که شکاف اتصال روی چوب ایجاد می کند(اتصال طرح فرنگ) و برای ساختن اتصالات از آن استفاده می شود.

البته نوع دیگری از رنده طرح فرنگ نیز با نام رنده زبانه طرح فرنگ نیز برای ایجاد زبانه در جهات طولی و عرضی کاربرد دارد و عملکرد آن به شکلی است که از یک قسمت پوشال بیش تر و از قسمت دیگر پوشال کم تری برداشته می شود.

یک نوع رنده به نام رنده خشی نیز در بازار موجود است که برای هموار کردن استفاده نمی شود و برای خش انداختن روی سطح برای چسباندن قطعات به یکدیگر می باشد.

نظرات

 
   
 
Captcha