Floral

انواع باتری شارژی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری
انواع باتری شارژی مورد استفاده در ابزارآلات شارژی

باتری های شارژی باتری هایی با قابلیت شارژ چند باره هستند که در بسیاری از ابزار و لوازم با قابلیت حمل واستفاده در مکان هایی که دسترسی به برق کم است به کار می روند.باتری های شارژی انواع مختلفی دارند که در زیر درباره هر کدام از آن ها توضیحاتی می دهیم.باتری های شارژی در بسیاری از وسایل استفاده می شوند و در اشکال مختلف می باشند،اما ما در اینجا بیش تر درباره باتری های شارژی که در ابزارآلات شارژی مانند دریل پیچ گوشتی،گوشی های موبایل و... استفاده می شوند صحبت می کنیم.

باتری لیتیوم-یون (Li-on):

باتری یون لیتیوم بیش تر در ابزارآلات شارژی با برند معتبر استفاده می شوند چرا که در کنار معایب،مزایای بیش تری نسبت به سایر باتری ها دارد.این نوع باتری می تواند شارژ بیش تری را نگهدارد و می تواند با ظرفیت مشابه با حداکثر توان و با مدت زمان بیش تری کار کند.مدارهایی که در این نوع باتری هستند اجازه می دهند تا باتری بیش از حد شارژ و یا تخلیه شارژ نمی شود.این مدل در دماهای مختلف حتی در سرما عملکرد خوبی دارد و دوستدار محیط زیست می باشد.این باتری نسبت به سایر باتری قیمت بالاتری دارد اما در مقابل وزن و حجم کم تری دارد.تعداد دفعات شارژ این نوع باتری به طور متوسط 1500 بار می باشد.زمان شارژ این نوع باتری نیز نسبت به سایر مدل ها کم تر است.شارژر این نوع باتری با سایر مدل ها تفاوت دارد و برای جلوگیری از احتمال انفجار،باید بسیار دقیق باشند.برای عمر بیش تر باتری بهتر است همیشه در حالت پر و نیمه پر باشند.باتری یون لیتیوم هیچ گاه نباید ضربه ببیند.

باتری لیتیوم-پلیمر (Li-pol):

این نوع باتری تکمیل شده مدل لیتیوم یون می باشد و از نظر خطر انفجار،سایز و وزن نسبت به نوع لیتیوم یون،بهینه شده است.باتری گوشی های هوشمند غالبا از این نوع هستند.

باتری نیکل کادمیوم (Ni-cd):

نسبت به سایر باتری عمر بیش تری دارند اما قبل از شارژ مجدد،باید کاملا تخلیه و بعد از آن شارژ شوند(اثر حافظه).این نوع باتری قیمت پایین تری دارد به همین دلیل طرفداران بیش تری دارد.این نوع باتری نسبت به نوع لیتیوم یون قوی تر است و در مقابل ضربه مقاوم تر است،اما حدودا 800 بار قابلیت شارژ دارد.وزن این باتری نسبت به نوع یون لیتیوم بیش تر است.

باتری نیکل متال هیدرید(Ni-Mh):

این مدل برای جایگزینی مدل نیکل کادمیوم تولید شد تا نواقص آن را رفع کند،اما اینگونه نشد.این نوع باتری به مدل نیکل کادمیوم شباهت دارد و باید برای شارژ مجدد از شارژ خالی باشند.حتی اگر قرار است باتری برای مدتی بدون استفاده رها شود باید با شارژ خالی این اتفاق بیافتد.این مدل ورزن کم تری دارد و عمر آن کم تر است و قیمت بالاتری داشت اما مزایایی که انتظار می رفت را ارائه نکرد.

نکته مهم در مورد این نوع باتری این است که شارژ بیش از اندازه آن ها می تواند صدمه زیادی به باتری وارد کند.

همیشه به همراه ابزارآلات شارژی دو عدد باتری ارائه می شود.باتری از هر نوعی که باشد نباید مدتی بدون استفاده برای مدتی طولانی رها شود.پس هیچ گاه از یک باتری استفاده نکنید و بعد از خراب شدن آن از باتری دیگر.از دو باتری همیشه استفاده کنید.در بهترین حالت باید شارژ باتری به طور کامل تخلیه شود و سپس شارژ شود اما در مورد برخی از باتری ها آسیب این نوع کم تر است.

یکی از مهم ترین مسائل در مورد تمامی باتری ها،شارژری است که باتری را به جریان برق برای شارژ متصل می کند.بهتر است از شارژرهایی استفاده کنید مدار کنترل شارژ داشته باشند.مدل هایی از شارژرهای پیشرفته دارای پردازنده کنترلی هستند اما در مدل های ساده تر از یک نوع تایمر برای قطع خودکار شارژ استفاده می کنند.

محاسبه زمان شارژ هر باتری آسان است،فقط کافیست ظرفیت باتری را بر توان شارژر،هر دو بر حسب mAh،تقسیم کنید و به عدد حاصل 20% اضافه کنید،و زمان شارژ باتری به دست می آید.

یک شارژر خوب باید بتواند باتری را تا 100% ظرفیت آن شارژ کند.

شارژرها انواع مختلفی دارند و بر اساس سیستم شارژ به دو دسته تقسیم می شوند.در نوع اول باتری به یک منبع تغذیه وصل می شود و زمان شارژ به وسیله کاربر تنظیم می شود و با جدا کردن باتری از شارژر زمان شارژ به پایان می رسد.این نوع شارژر بدترین نوع شارژر می باشد،چرا که با توجه به شیوه شارژ کردن باتری،عمر باتری را کاهش می دهد و زمان شارژ باتری زیاد می شود و ظرفیت شارژ باتری را به طور کامل پر نمی کند.

نوع دیگر از شارژرها،به وسیله یک منبع جریان،جریان ثابت را به باتری متصل می کند و گاها یک تایمر روی شارژر قرار دارد که بعد از زمان مشخص،جریان قطع می شود و بعد از اتمام شارژ به وسیله یک دیود نوری به کاربر اطلاع می دهد.این نوع شارژر جریان ثابت به باتری وارد می کند و نمی تواند باتری با ظرفیت های مختلف را شارژ کند.این باتری ها معمولا بعد از 65% ظرفیت شارژ گرم می شوند و گرما را به محیط منتقل می کنند و عمر باتری کاهش می یابد.

ابزارآلات شارژی رونیکس

نظرات

 
   
 
Captcha