Floral

انواع الکترود جوشکاری

معرفی به دوستان اشتراک گذاری
انواع الکترود جوشکاری و کاربرد آن ها

جوشکاری برای اتصال قطعات به وسیله الکترودهای جوشکاری و از طریق پر کردن فضای خالی بین آن ها انجام می شود.الکترود یک مفتول فلزی است با پوشش فلاکس بر روی آن .این نوع پوشش قوس الکتریکی را ثابت نگه می دارد و به عنوان عایق برای افزایش مدت خنک شدن جوش مناسب می باشد.پوشش فلاکس الکترودها انواع مختلفی دارد:پوشش قلیایی،رتیلی،رتیلی با پودر آهن،سلولزی.الکترودهای جوشکاری برق دارای پوشش هستند و الکترودهای بدون پوشش برای جوشکاری گاز آرگون و CO2 به کار می رود.

یکی از شاخصه ها در انتخاب الکترود قطر آن که همان قطر مغزی است می باشد.هرچه قطعه کار ضخیم تر باشد،جریان موردنیاز برای جوشکاری و همچنین قطر الکترود نیز باشد بیش تر شود.کوچکترین سایز الکترود،2.5 است که با آمپر 60 تا 90 کار می کند و برای جوش لوله گاز و آب خانگی  و نیز آهن با ضخامت 2 تا3 ملی متر مناسب است.الکترود 3 که در واقع 3.25 هست،برای فلزات 5 میلی متر به بالا استفاده می شود و جریان مورد نیاز آن روی جعبه آن درج شده است.الکترود 5 و4 برای اسکلت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

الکترود جوشکاری بر اساس شاخصه های مختلف دسته بندی می شوند.یکی از آن ها جنس مفتول آن می باشد.

  • مفتول فولاد کم کربن

  • مفتول فولاد زنگ نزن

  • مفتول آلومینیومی

  • مفتول نیکلی

  • یکی دیگر از شاخصه ها ضخامت پوشش است:

  • پوشش نازک

  • پوشش متوسط

  • پوشش ضخیم

  • پوشش خیلی ضخیم

یکی از دسته بندی های دیگر نیز بر اساس نوع ساخت الکترود جوشکاری می باشد:

الکترود انجماد سریع که برای تمام شرایط جوشکاری مناسب هستند و قوس قوی و سرباره کمی در جوشکاری تولید می کنند.کد این نوع الکترودها E6011  و E6010 می باشد.

الکترود انجماد پر شده،دارای فلاکس سنگین هستند و می توانند سرباره را خارج کنند و دانه های یکنواخت ایجاد می کنند.کد  E6013,E6012 و E7014 در این دسته بندی قرار می گیرند.

الکترود چسبان سریع،پوشش فلاکس بسیار سنگین روی سیم دارند و نرخ رسوب گذاری آن ها سریع است.کدهایی که در این دسته بندی قرار می گیرند E6028 و E6027 می باشند.

الکترود کم هیدروژن،در پوشش فلاکس خود دارای کمی هیدروژن می باشد و برای فولاد پر کربن مناسب می باشد.کد های E7018 و E7028 از این نوع الکترود هستند.

حالا در مورد کدهای الکترودها، اطلاعاتی را برای شما بیان می کنیم.شکل کدها به این شکل می باشد:××××Eحرف E قبل از کد چهار یا 5 رقمی به معنی استفاده از الکترود در جوشکاری با قوس الکتریکی می باشد(جوشکاری با برق).اما اگر جوشکاری با روش گازی انجام شود از حروف RG استفاده می شود.دو یا سه رقمی که بعد از حروف می آید استحکام کششی جوش را بیان می کند که بر حسب p.s.i یا k.s.i  بیان می شود.عدد سوم از سمت چپ موقعیت جوشکاری را مشخص می کند و می تواند اعداد 1 تا 4 باشد.

عدد 1،×1××E :الکترود جوشکاری در تمام موقعیت ها کاربرد دارد.

عدد 2،×2××E :الکترود برای حالت تخت و افقی قابل استفاده است.

عدد 3،×3××E :الکترود فقط در حالت تخت کاربردی است.

عدد 4،×4××E :در تمامی حالت ها و حالت V-down به کار می رود.

عدد آخر از سمت چپ،نوع جریان را مشخص می کند و می تواند بین 0 تا 6 باشد.اگر این عدد صفر باشد،به این معنی است که الکترود فقط با جریان برق کار می کند.اگر عدد آخر 1 باشد،در حالت AC و DC،با درجه سختی جوش کم و در درزها و شکاف های مقعر کاربرد دارد.اگر این عدد 2 باشد،با جریان AC و DC به کار می رود و نفوذ جوش آن متوسط و درجه سختی کمی بیش تر از شماره 1 می باشد.عدد 3،با جریان مستقیم کار می کند و قوس الکتریکی آرامی دارد.اگر علامت آخر 4 باشد با جریان AC و DC کار می کند و برای شکاف های عمیق و یا در جایی که نیاز به چندین گرده جوش باشد مناسب می باشد.اگر عدد آخر 5 باشد با جریان DC کار می کند و برای شکاف های باز و عمیق مناسب است.عدد 6 نیز مانند عدد 5 است با این تفاوت که با جریان AC کار می کند.

در این بین چندین کد به دلیل کاربرد زیاد شناخته شده تر هستند.6010 که قوس نفوذی ایجاد می کند و برای لوله های فشار بالا و مخازن تحت فشار کاربرد دارد.6013 الکترود جوشکاری همه کاره است و بیش تر در کارهای آهنگری استفاده می شود.کد 7018 نیز الکترود جوشکاری قلیایی و حساس به رطوبت است و در کشتی سازی و لوله های فشار بالا استفاده می شود.

برای انتخاب الکترود مناسب برای انجام کار باید به یکسری از نکات توجه کرد.الکترود باید متناسب با نوع متریال جوشکاری انتخاب شود،برای مثال الکترود 6013 برای جوشکاری  چدن کاربردی نیست و باید الکترود چدن انتخاب کنید.باید متناسب با حالت جوشکاری نوع الکترود را انتخاب کنید،چرا که همه الکترودها قابلیت جوشکاری در همه حالت ها را ندارند.مثلا الکترودی که برای حالت تخت مناسب هست نمی تواند برای جوشکاری در سقف مناسب باشد.قطر الکترود باید متناسب با نوع درز و شکاف انتخاب شود.به طور عام قطر الکترود انتخابی از قطعه کار باید کم تر باشد.انتخاب قطر مناسب الکترود به مثبت و منفی بودن  قطب و حالت درز جوش دارد.

گاهی در حین جوشکاری بنا به دلایلی که در زیر بیان می شود،جرقه هایی به اطراف پخش می شود.اگر فاصله الکترود نسبت به سطح کار زیاد باشد،آمپر بیش از حد بالا باشد و قطب صحیح برای جوشکاری انتخاب نشود این اتفاق رخ می دهد.

هنگام خرید الکترود حتما توجه کنید که روی بسته بندی آن اطلاعات کامل مربوط به شاخصه های فیزیکی و شاخصه های مربوط به جوش،نحوه نگهداری و... درج شده باشد.

نظرات

 
   
 
Captcha  
رضایی
0DisLike
2Like

سلام الکترود شماره بندی چند تا چند داریم

مدیر سایت

سلام.با این شماره تماس بگیرید: 02177507728