Floral

ابزارهای مورد استفاده در لوله کشی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

لوله کشی و تعمیرات تاسیسات لوله کشی یکی از کارهایی است که هم به صورت حرفه ای و به عنوان شغل توسط افراد انجام می شود و هم ممکن است افراد در صورت نیاز در خانه کارهای لوله کشی یا تعمیرات را انجام دهند.برای انجام کارهای لوله کشی نیز به یک سری از ابزارآلات نیاز داریم که ممکن است بعضی از آن ها را در کیف ابزار یا جعبه ابزار خانگی خود نیز داشته باشید.یکی از ابزارهایی که در لوله کشی بسیار کاربرد دارد،آچار فرانسه می باشد که برای بازکردن مهره های از آن ها استفاده می شود.سایزهای 8،10،12 اینچ سایزهای کاربردی می باشند که معمولا سایز 12 برای تمامی کارهای خانگی جوابگو می باشد.آچار فرانسه در کارهای خانگی نیز برای شما کاربردی می باشد.

آچار فرانسه رونیکس

انبر قفلی نیز از ابزارهایی است که حتما در کیف ابزار خانگی پیدا می شود.از کاربردی ترین ابزارها در تمامی کارهای تعمیراتی از جمله لوله کشی می باشد.انبر قفلی ها برای گرفتن محکم قطعات بسیار پرکاربرد هستند.

انبرقفلی رونیکس

انبردست نیز باید همیشه همراه داشته باشید زیرا در بسیاری از موارد به کمک شما می آید.

انواع انبردست رونیکس

آچارهای تکی نیز از آچارهایی هستند که برای لوله کشی کاربردی هستند.البته این آچارها را نیز به صورت سری می توانید خریداری کنید.آچارها باید به صورت دوسر باشند،دو سرتخت،دو سر رینگ و یا یکسر تخت و یکسر رینگ که چندین سایز از این آچارها برای کار لوله کشی نیاز دارید.آچار سری های دو سر می توانند در جعبه ابزار خانگی و خودروی شما نیز باشند ولی ضروری نیست.آچارهای سری در سری های 8 تا 22 عددی می باشند. معمولا اگر ست آچاری که خریداری می کنید از نوع یکسر تخت یکسر رینگ باشد کاربردی تر می باشد.

انواع آچار سری رونیکس

آچار شلاقی یا آچار لوله گیر از ابزارهایی است که نیازی به وجود آن در جعبه ابزار خانگی نیست و شاید شما بسته به نیازتان آن را خریداری کنید.ولی این آچار در مجموعه ابزار هر لوله کشی پیدا می شود.آچار لوله گیر در باز و بسته کردن لوله ها وفک ها استفاده می شود.این نوع آچار می تواند به صورت تک دسته یا دو دسته باشد.آچار لوله گیر یک اینچ مصرف خانگی و سایز 2 اینچ استفاده های نیمه صنعتی دارد.آچار لوله گیر برای لوله های مسی مناسب نیست.به جای آن برای لوله های مسی از آچار تسمه ای استفاده می شود.نوعی از آچار نیز با نام آچار لوله زنجیری در لوله کشی  استفاده می شود که برای لوله با قطر زیاد که آچار شلاقی کارآیی ندارد استفاده می شود.

انواع آچار دو دسته رونیکس

نوعی از آچار شلاقی،آچار شلاقی زنجیری می باشد که برای اتصالات محکم،یخ زده یا زنگ زده به کار می رود.

کمان اره آهن بر برای برش لوله از آن ها استفاده می شود.کمان اره می تواند شکل های مختلفی داشته باشد و در قسمت دسته انواع متفاوتی دارند که شما باید آن را بر اساس نیاز و راحتی خود انتخاب کنید.

انواع کمان اره رونیکس

متر و خط کش فولادی و گونیا نیز از ابزارهایی هستند که برای اندازه گیری ها در لوله کشی کاربرد دارند.

کولیس نیز برای کارهای تاسیساتی حساس و صنعتی و نیمه صنعتی بسیار پر کاربرد می باشد چرا که قابلیت اندازه گیری قطر داخلی و خارجی و سایر اندازه گیری ها را با دقت زیاد دارد.

انواع ابزار اندازه گیری رونیکس

یک سری از ابزارها نیز تخصصی تر هستند.حدیده،برقوزن،لوله خم کن،انواع لوله بر،آچارهای مخصوص پلی اتیلن،دستگاه جوش و چسب.

لوله برها برای بریدن لوله استفاده می شوند،که می توانند با دقت بیش تری لوله را برش دهند.اما دامنه برش لوله برها محدودیت دارد.برای برش لوله های چدنی از لوله بر چدن استفاده می شود.

حدیده یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ابزار لوله کشی برای دنده کردن سر لوله استفاده می شود.حدیه در دو نوع برقی و دستی استفاده می شود.برای لوله های با قطر زیاد از حدیده های برقی استفاده می شود و برای قطرهای معمول از نوع دستی نیز می توان استفاده کرد.برای حدیده کاری حتما باید از گیره های نگهدارنده لوله استفاده کنید.انواع گیره های لوله کشی شامل انواع گیره لوله مانع از حرکت لوله در حین حدیده کاری و یا هر عملیات دیگر می شود.دقت کنید که گیره لوله دور تا دور لوله را می گیرد به همین دلیل مطمئن هستید در حین انجام کار لوله دچار آسیب نمی شود.اما اگر از گیره های معمولی استفاده کنید چون فقط دو طرف لوله را می گیرند احتمال آسیب رسیدن به لوله در حین کار وجود دارد.در حدیده کاری گاهی نیاز به روان کاری سطوح دارید،بنابراین به روغن دان نیز احتیاج خواهید داشت.

برقو نیز از ابزارهای تخصصی لوله کشی است.بعد از برش لوله،این امکان وجود داد که قطر لوله در قسمت بریده شده کم تر شود.به همین دلیل از برقو استفاده می شود تا لوله به قطر اولیه خود برگردد.

ابزارهای که برای لوله کشی بیان کردیم برای لوله های معمول استفاده می شود،اما برای لوله های مسی به علت آسیب پذیر تر بودن از ابزارهای مخصوص لوله های مسی باید استفاده شود.

دستگاه جوش لوله سبز برای اتصال لوله ها و اتصالات پروپیلن کاربرد زیادی دارند.

انواع دستگاه جوش لوله سبز رونیکس

نظرات

 
   
 
Captcha