Floral

تجهیزات فردی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی،لوازمی هستند که برای حفط ایمنی  محیط کار و کارگر،و گاها ابزارکار می باشند.این تجهیزات بنا به ضرورت برای حفظ ایمنی به کار می رود ولی برخی از این تجهیزات به عنوان یکی از ابزار کار استفاده می شود.در ادامه این تجهیزات را بیان می کنیم و در مورد هر یک توضیحاتی می دهیم.تجهیزات ایمنی بیش تر برای حفاظت از نیروی کار استفاده می شود،لباس کار،کلاه ایمنی،دستکش،کفش ایمنی،ماسک ها،عینک و... همگی از انواع تجهیزات ایمنی محسوب می شوند.

لباس کار یکی از تجهیزات ایمنی محسوب می شود که برای هر نوع کاری و در هر فضایی برای حفاظت بدن کاربر در برابر عوامل خطرساز باید استفاده شود.لباس کار در شکل های مختلف استفاده می شود.پیش بند،لباس یکسره،کاپشن و شلوار و....لباس کارها می توانند در انواع جلیقه و یا ژاکت های ایمنی نیز استفاده شوند.

درباره لباس کار بیش تر بدانید

کلاه ایمنی سر را در برابر ضربه و مواد آسیب زننده محافظت می کند.کلاه ایمنی بیش تر برای حفاظت در برابر ضربه استفاده می شود.نکته مهم درباره کلاه این است که کلاه باید سبک باشد و حایق باشدوالبته کلاه های ایمنی با توجه به کاربرد باید متناسب با شرایط انتخاب شوند.

آشنایی با انواع کلاه ایمنی

عینک ایمنی برای حفاظت از چشم استفاده می شود.کاربرانی که در محیطهای جوشکاری،گردو غبار،پرتاب براده ها و اشیا،نور شدید،مواد شیمیایی و... فعالیت می کنند حتما باید از عینک ایمنی استفاده کنند.باید مطمئن باشید عینک ایمنی ای که انتخاب می کنید باید متناسب با فضای کاربری شما باشد.عینک نباید دید را محدود کند و مانع از انجام کار شود.لنز عینک باید به راحتی تمیز شود.

نکات مرتبط با انتخاب عینک ایمنی

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی حفاظت از چشم،گاگل های ایمنی هستند.گاگل ها درجوشکاری ها،مکان های مرتبط با لیزر و... استفاده می شوند.

از انواع تجهیزات ایمنی گوشی های محافظ یا گوشی های ایمنی می باشند.گوشی برای جلوگیری از آسیب های وارده بر اثر صداهای زیاد و آسیب زننده در محیط کار استفاده می شود.گوشی ها نیز انواع مختلفی دارند.برخی از انواع گوشی ها به شکل هدفونی یا حلبانی هستند که روی گوش قرار می گیرند.گوشی های دیگر ایمنی در داخل گوش قرار می گیرند.گوشی هایی که روی گوشی قرار می گیرند از نظر بهداشتی مناسب ترند.

دستکش های ایمنی مهم ترین وسیله ایمنی می باشد چرا که هر نوع کاری که انجام می شود دست کاربر در آن دخیل است.به همین دلیل استفاده از آن بسیار مهم می باشد.دستکش می تواند دست کاربر را در مقابل خراش،زخم،بریدگی،شکستگی،سوختگی و... محافظت کند.دستکش ها انواع مختلف با متریال های گوناگون دارند.دستکش لاتکس در کارخانه های مواد غذایی،قطعات الکترونیکی،وسایل پزشکی و... کاربرد دارد و از لاستیک طبیعی است و در مقابل اسیدها،بازها و مواد شیمیایی مقاومت نسبی دارد.دستکش لاتکس در سنگ زنی و سندبلاست و... نیز کاربرد دارد.نوعی دستکش از لاستیک مصنوعی است که با نام دستکش نئوپرین است و مقاومت بالاتری از دستکش لاتکس دارد.این دستکش ها بیش تر در صنایع رنگ و مواد شیمیایی و پتروشیمی و... استفاده می شود.دستکش نیتریل نیز از لاستیک مصنوعی ساخته می شود و در مقابل سوراخ شدن و پارگی مقاوم می باشد.دستکش های وینیل نیز در برابر اسیدها به جز اسید سولفوریک مقاومت دارند.دستکش هایی که برای جوشکاران و افرادی که با جرقه های الکتریکی سر و کار دارند استفاده می شوند دستکش های چرمی می باشند.دستکش های آلومینیومی نیز برای جوشکاران و افرادی که با کوره های داغ سر و کار دارند استفاده می شوند.دستکش های ساق بلند نیز برای کار با مواد شیمیایی استفاده می شوند.انواعی از دستکش نیز برای برش های قوی مانند برش گوشت ها و... کاربرد دارد.

نکاتی در باره دستکش

کفش های کار یا همان کفش ایمنی،برای محافظت از پاها استفاده می شوند.غالبا کفش های ایمنی از جنس چرم می باشند.

برای افرادی که در ارتفاعات و روی نمای ساختمان ها کار می کنند استفاده از کمربندهای ایمنی ضروری است.

ماسک های تنفسی نیز برای محیط هایی که دارای مواد شوینده و آلاینده باشد کاربرد دارند.ماسک ها نیز بر اساس محیطی که قرار است از آن ها استفاده شود،دارای انواع مختلفی هستند.فیلتر مورد استفاده در ماسک ها اهمیت بالایی دارد.

رسپیراتور نیز نوعی ماسک محسوب می شود که تمام صورت و دهان و بینی را می پوشاند.

به طور کلی باید از تجهیزات ایمنی به درستی استفاده شود.بعد از هربار استفاده باید تمیز شوند و قبل از استفاده نیز باید از سالم بودن آن ها اطمینان داشته باشید.

نظرات

 
   
 
Captcha