Floral

انواع رنگ های ساختمانی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

در ساختمان ها رنگ آمیزی دیوار و سقف از مهم ترین مسائل در دکوراسیون می باشد،چه ساختمان نوساز باشد و چه رنگ آمیزی به هدف ترمیم و تغییر دکوراسیون انجام شود.با اینکه امروزه کاغذ دیواری جای زیادی در دکوراسیون باز کرده اما هنوز رنگ نیز بسیار کاربردی می باشد چرا که فقط دیوارهای داخلی نیاز به رنگ ندارند و تنوع فضاهایی که نیاز به رنگ دارند بسیار بیش تر می باشند.رنگ های ساختمانی انواع زیادی دارند و هرکدام می توانند بنا بر نیاز در فضای خاصی استفاده شوند.برای اجرای بهتر رنگ ها بهتر است از غلطک رنگ یا پیستوله های رنگ پاش استفاده کنید.

 رایج ترین رنگ هایی که شناخته شده هستند رنگ روغنی و رنگ پلاستیک هستند.در ادامه علاوه بر بیان مزایا و معایب این دو نوع رنگ انواع دیگر رنگ و نیز دسته بندی های مختلف زنگ های ساختمانی را نیز بیان می کنیم.با ما همراه باشید.

رنگ پلاستیک بیش تر برای سقف ها مناسب می باشد،چرا که در سقف ها کم تر در معرض آلودگی و کثیفی قرار می گیرند،در نتیجه کم تر نیاز به تمیز کردن دارند،چرا که رنگ های پلاستیک به راحتی تمیز نمی شوند و به نسبت سایر رنگ ها زودتر کثیف می شوند،هر چند نوع درجه یک آن ها قابلیت شستشو دارند،البته نه مانند نوع روغنی.رنگ آمیزی با رنگ پلاستیک ساده است و سریع انجام می شود ولی رد قلم مو در برخی نقاط باقی می ماند، و فقط نکته مهم میزان غلظت و رقیق بودن آن می باشد.نباید رنگ پلاستیک بیش از حد رقیق و یا بیش از حد غلیظ باشد.رنگ پلاستیک دوام بالایی ندارد.رنگ پلاستیک بر پایه آب است و با آب مخلوط می شود به همین دلیل رطوبت و آب را به خود جذب می کند،و همچنین بوی زیادی ندارند.ظاهر رنگ پلاستیک مات می باشد و ای ن قابلیت را دارد که ایرادهای سطوح را تا حدی برطرف کند.رنگ پلاستیک برای استفاده روی انواع درب و پنجره و آهن مناسب نیست.

رنگ روغنی یا آلکاییدی مناسب ترین رنگ برای در و پنجره و آهن آلات می باشد.این رنگ برای دیوارهای داخلی فضاهای مسکونی بسیار کاربرد دارد.رنگ های روغنی این قابلیت را دارند که به عنوان آستر و ضد زنگ نیز استفاده شوند.رنگ روغنی در برابر ترک ها مقاوم است اما نه به اندازه رنگ های اکریلیک.رد قلم مو یا غلطک روی رنگ روغنی نمی افتد.رنگ روغنی در سه ظاهر مات،نیمه مات و براق قابل استفاده هستند.رنگ روغنی براق مقاومت،عمر و پوشش خوبی دارد و برای در و پنجره مناسب تر می باشد،این نوع رنگ روغنی در شفاف و بزرگ تر شدن فضا کمک می کند چرا که می تواند نور را منعکس کند اما نمی تواند ایرادات زیر کار را بپوشاند.مهم ترین ویژگی این نوع رنگ روغنی قابل شستشو بودن آن می باشد.رنگ روغنی مات نمی تواند نور را منعکس کند و ایرادات زیر کار را به طور کامل نمی پوشاند.این نوع رنگ روغنی پوشش خیلی مناسبی ندارد و به طور کامل قال شستشو نیست. بوی بیش تری نسبت به نوع براق دارد.رنگ روغنی نیمه مات نیز ویژگی هایی بین این دو مدل دارد.

رنگ مولتی کالر قابلیت اجرا روی تمامی سطوح با متریالهای مختلف از گچ و سیمان وبتن تا آلومینیوم،چوب وشیشه و سنگ و... را داردو از نظر طرح و رنگ تنوع بالایی دارند..این نوع رنگ دکوراتیو است و یک لایه نازک با یک بافت روی سطح ایجاد می کند و به راحتی می تواند ایرادات گچ کاری را بپوشاند.این نوع از رنگ چون به ندرت کثیف می شود برای محیط های پر رفت و آمد  و عمومی پیشنهاد می شوند و قابلیت ترمیم بالایی دارند بدون هیچگونه دردسری.

رنگ بلکا نیز از رنگ های سلولزی است که دارای الیاف طبیعی در بافت خود می باشد شبیه به کاغذ دیواری می باشد.این رنگ در واقع یک پوشش با الیاف است و عایق برودتی و حرارتی می باشد،بدون بو است،قابل شستشو است،قابلیت ضد آب شدن دارند و قابلیت ترمیم بالایی دارد.این نوع رنگ بیش تر برای مکان های عمومی کاربرد دارد.

رنگ اکریلیک تنوع زیادی دارد  و به سرعت خشک می شود چرا که غلظت بالایی دارد.این نوع رنگ روی تمامی سطوح اجرا می شود.این نوع رنگ نیز قابل شستشو است و جایگزین مناسبی برای رنگ های روغنی می باشد.این نوع رنگ نیز برای در و چهارچوب ها مناسب نیست.این نوع رنگ مقاومت بیش تری در مقابل ترک ها دارند.به این نوع رنگ،رنگ لاتکسی نیز می گویند.رنگ اکریلیک برای سطوح داخلی و خارجی کاربرد دارد.

رنگ جلا یا روغن جلا نیز برای سطوحی مانند پارکت ها،کمدها و... استفاده می شود.این نوع رنگ برای محافظت و براق کردن این سطوح کاربرد دارد.مدل جدید این رنگ پلی اورتان و ملامین هستند که بافت و دانه های چوبی را حفظ می کند.

رنگ ها براساس قابل شستشو و غیر قابل شستشو بودن نیز دسته بندی می شوند.رنگ های روغنی،اکریلیک از رنگ های قابل شستشو و رنگ های پلاستیک از انواع غیر قابل شستشو هستند.

تنوع رنگ ها بسیار زیاد است و بعضا برخی دسته بندی کارخانجات نیز در بازار رایج می شوند.نوعی از رنگ ها هستند که از انواع جدید هستند و پایه سیلیکونی دارند و براساس استفاده در سطوح داخلی و خارجی  دسته بندی می شوند.نوعی از رنگ که برای سطوح داخلی انواع ساختمان کاربرد دارد رنگ دی کالر است که پایه آب است و دارای دو نوع براق و نیمه براق می باشد.رنگ دیگر که برای سطوح خارجی و دیوارهای بتنی و سیمانی داخلی کاربرد دارد رنگ سان کالر می باشد.این نوع رنگ در واقع رنگ اکریلیک نما می باشد و چون غبارگریز هستند و برای نماهای شهری کاربرد دارد.رنگ رین کالر برای نمای خارجی کاربرد دارد و آب گریز می باشد و برای مناطق مرطوب مانند جنوب و شمال کشور مناسب می باشد.از این رنگ برای سقف سونا و استخر به کار می رود.این نوع رنگ قابلیت شستشو دارد.رنگ مون کالر نیز برای سطوح داخلی کاربرد دارد و برای سقف ها بیش تر استفاده می شوند.از این رنگ برای آستر سطوح سیمانی استفاده می شود.

برای رنگ آمیزی نیاز به آستر زیر کار داریم تا سطح آماده رنگ آمیزی شود.آسترها نیز انواع مختلفی دارند.در اینجا انواع آستر را نیز معرفی می کنیم.

روی سطوح سیمانی و گچی از آستر اکریلیک استفاده می کنند.این آستر نفوذ رنگ در سطوح را بیش تر می کند.

برای آب بندی سطوح در سرویس های بهداشتی و مناطق مرطوب،از خمیر آب بندی استفاده می شود.از این خمیر برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده می شود.

از سیلیکون کوت برای آب گریزی و غبار گریزی سطوح نما استفاده می شود و برای هر متریالی کاربرد دارد.

برای آب بندی و براق کردن سطوح به خصوص در نما از لاک اکریلیک استفاده می شود.لمبه های چوبی و آجر و ... به وسیه این لاک براق و آب بندی می شوند.

انواع پیستوله برقی رنگ پاش رونیکس

نظرات

 
   
 
Captcha